Son Dakika

‘Kıdem tazminatında hakka tarafız’

‘Kıdem tazminatında hakka tarafız’
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca düzenlenen 10. Çalışma Meclisi Toplantısı dün geniş katılımla Ankara’da yapıldı. Çalışma hayatının güncel sorularını ele almak üzere düzenlenen toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanısıra; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, TESK Bendevi Palandöken, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve diğer ilgililer hazır bulundu.
  ERDOĞAN: ÇALIŞMA
  HAYATIYLA DİYALOG
  HASSASİYETİMİZ SÜRECEK
  Toplantıda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hem çalışma hayatına dair önemli açıklamalarda bulundu, hem de muhalefeti eleştirdi. Çalışma Meclisi’nin taraflarıyla değişik platformalarda zaman zaman bir araya geldiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, çalışma hayatında büyük hassasiyetle sürdürdükleri diyalog ortamının bundan sonra da aynı yoğunlukla, hassasiyetle devam edeceğini söyledi.
  Erdoğan, çalışma hayatındaki barışı, huzuru, istikrarı, Türkiye’nin hem bugünü hem geleceği için hayati bir unsur gördüklerini ve 11 yıl boyunca çalışma hayatına çok büyük duyarlılık içinde eğildiklerini vurguladı. Hedeflerinin insanı, insanoğlunu güçlü kılmak olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Adil bir devlete, hükümete düşen bu anlayışı, bakış açısını savunmak, toplumun bütün kesimleriyle birlikte çalışana, çalıştırana, esnafa, girişimciye, sanayiciye, çiftçiye eşit mesafede durabilmektir. Adil bir devlet, hükümet, toplumun bütün kesimleri arasında olduğu gibi çalışma hayatının kesimleri arasında da barışı, diyaloğu, uzlaşmayı sağlayacak mekanizmaları oluşturmak zorundadır” dedi.
  “İDEOLOJİLER TRANSFER
  ETMEYE İHTİYACIMIZ YOK”
  Türkiye’nin kendi öz kültürü, gelenekleri, tarihi tecrübesinin barış ve huzur içinde bir çalışma hayatı inşa etmek için çok zengin bir birikime sahip olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “İşçi, işveren ilişkilerini inşa etmek için bizim yurtdışından ideolojiler transfer etmeye hiç ihtiyacımız yok. İşçisinin hakkı teslim edilemeyen bir ülke, memurunun hakkı teslim edilmeyen bir ülke gelecek hedeflerine ulaşamaz. Kendisini güven içinde, hürriyet içinde hissetmeyen sanayiciyle, işverenle, esnafla, çiftçiyle gelecek inşa edilemez. Başbakanı sıfatıyla da 76 milyonun tamamına, çalışan da çalıştırana da eşit mesafedeyim, sorumluluklarım, yetkilerim dahilinde adaleti tesis etmek için mükellefim. Bunun için ne gerekiyorsa yaptık ve yapacağız” diye konuştu.
  “BİZ HAKKA TARAFIZ”
  Kıdem tazminatı konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: “Kıdem tazminatı konusunda söyleyeceğim son derece nettir. Ben diyorum ki, aranızda anlaşın. Bizim açımızdan hiçbir problem yok. Siz aranızda anlaşın, biz üzerimize düşeni anında yerine getirmeye hazırız. Biz bu konuda başından beri aranızda bir uzlaşma, anlaşma olmasını bekliyoruz. 11 ay, 10 ay mevsimlik işçi bunlara biz artık taraf değiliz, biz hakka tarafız. Diyoruz ki, bir işçi, bir gün dahi çalışsa o onun kıdem hesabına girmeli. Şimdi yeni hazırlık, inşallah hemen onun ödemesini getiriyor. Bir gün dahi çalışsa. Dolayısıyla bundan sonra 11 ay, 10 ay, 6 ay, mevsimlik yok. Kıdem sürekli çalışıyor.”
  “1 MAYIS TATİLİNE
  BİR İLTİFAT BİLE ETMEDİLER”
  1 Mayıs’ı bizden önceki iktidarlar niye çözmedi? 1 Mayıs’ı tatil ilan etmeye bugüne kadar hiçbir hükümet cesaret edemedi. Ama biz çalışanlarımızın taleplerine kulak verdik, şartları hazırladık ve 1 Mayıs’ı tatil ilan ettik. Buna rağmen bu hükümetin bu kararlılığı, bu attığı adım maalesef, belli bir kesim için iltifat görmüyor. İnsanoğlu bunu da bekler” şeklinde konuştu.

  Kaynak:Yeni Akit Gazetesi

  Hakkında admin

  İlginizi Çekebilir

  TÜRKÜLERLE VE ŞİİRLERLE YILDIZ DAĞI ESERİ ÜZERİNE KISA BİR DEĞERLENDİRME

  Share Tweet Hasan Akar Yıldız Dağı ile ilk yayını Ankara Milli Kütüphane’de Süreli Yayınlar Bölümünde …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yıldız Beldesi * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.