Son Dakika

Kosova ile ticaretin önü açıldı

Kosova ile ticaretin önü açıldı
   Türkiye-Kosova STA imza töreni, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Kosova Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ticaret ve Sanayi Bakanı Mimoza Kusari Lila’nın katılımıyla Ekonomi Bakanlığında gerçekleştirildi.
  Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Kosova arasındaki ticarette, Türkiye lehine dengenin daha yüksek olduğunu ve 264 milyona dolara yakın bir mertebede bulunduğunu söyledi.
  Bakan Çağlayan, iki ülkenin ihracat ve ithalatını artırmak için mutabakat sağladığını, kardeş ve dost Kosova söz konusu olduğu için Türk yatırımcıları bu ülkede yatırım yapmaya teşvik ettiklerini belirtti.
  Kosova’da Türk sermayeli 508 şirketin yaklaşık 380 milyon dolara yakın yatırım yaptığını ifade eden Çağlayan şunları söyledi: “Bunu yeterli görmüyoruz. İnanıyoruz ki Türk iş dünyası STA ile beraber ticaret ve yatırım hacmini çok daha fazla artıracak önemli çalışmalar gerçekleştireceklerdir. Çifte vergilendirmenin önlenmesi, yatırımlara karşılık teşvikin korunması anlaşması ve şimdi de STA ile onlara güzel bir otoban hazırladık. Şimdi bu otobanda onlar hareket edecekler. Olabildiğince güvenli bir şekilde hızlı gidecekler.”
  Kosova Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Kusari-Lila ise, “Türkiye ile imzaladığımız STA, bağımsız Kosova’nın ilk serbest ticaret anlaşması. Bu nedenle ekonomik etkisinin yanı sıra tarihi bir etki de oluşturacak” görüşünü dile getirdi.

  Kaynak:Yeni Akit Gazetesi

  Hakkında admin

  İlginizi Çekebilir

  Yıldız Belediyesi Yeni Sosyal Tesisi ve Oteli Hizmete Başladı

  Share Tweet Yıldız Belediyesi belde girişinde atıl durumda bulunan öğretmen evini yenilenerek otel ve sosyal …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yıldız Beldesi * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.