Son Dakika

TÜBİTAK hakikâte ‘kör’

TÜBİTAK hakikâte ‘kör’
  UNESCO’nun 2009 yılını Charles Darwin yılı olarak ilan etmesi üzerine Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu TUBİTAK; Bilim ve Teknik Dergisi’nin 15 sayfasını ve kapağını ‘evrim teorisi’ne ayırmış, ancak bu bölüm yönetim kurulundan veto yemişti. 2009 yılında başlayan tartışmada, son olarak evrim teorisini anlatan kitapların basımının durdurulduğu iddia edilmişti.
  Allah’ın varlığına inanmayan ve insan neslinin maymundan geldiğini savunan Darwinist çevrelerin baskısına boyun eğen TÜBİTAK, uzun bir aradan sonra evrim teorisini anlatan “Kör Saatçi ve Tüfek Mikrop ve Çelik”in basımını yaptı. Charles Darwin’in evrim teorisiyle ilgili en bilinen kitaplarının yayın hakkı sözleşme süreçlerinin tamamlandığı ve yeni baskılarının yapıldığı açıklayan TÜBİTAK, Richard Dawkins’in yazarı olduğu “Kör Saatçi” ile Jared Diamond’un “Tüfek, Mikrop ve Çelik” adlı kitaplarını yayına sundu. TÜBİTAK’ın, Darwinizmi öven, ona arka çıkan kitaplar yayınlaması “hakikate kör” olduğu yorumlarına neden olurken, yayınlanan kitaplar arasında, yaratılışı anlatan bilimsel kitaplara yer verilmemesi ise TÜBİTAK’ın Darwinci öğretiye yakın durduğu eleştirilerine sebep oldu.
  DARWİNİZMİN METHİYESİ
  “KÖR SAATÇİ”
  Richard Dawkins’in evrimsel gelişmeyi basit örneklerle modellendirerek anlattığı Kör Saatçi; TÜBİTAK tarafından yayınlanan popüler-bilim alanında yer alan önemli ve kült kitabı olarak değerlendiriliyor. Kitabın ismi 18. Yüzyıl tanrı-bilimci William Paley’in o dönemde çok bilinen bir kitabına referans olarak kullanılıyor. Paley kitabında bu tür tartışmalarda sık kullanılan saat analojisine başvuruyor. Paley, “Eğer yürürken yerde bir saat görseydiniz bunun karmaşık bir mekanizma olduğunu ve bir tasarımcı tarafından önceden tasarlandığını düşünürdünüz, ama insan gibi karmaşık yapıların neden önceden tasarlanıldığını düşünmüyorsunuz?” diyerek bu tasarımcının üstü kapalı bir biçimde tanrı olması gerektiğini iddia ediyor. Dawkins de buna cevap olarak mutasyon, birikimli seçilim gibi mekanizmalarla çalışan evrimin önceden planlanamayan bir süreç olduğunu iddia ederek bu saatçinin ileriyi göremeyeceği ve planlayamayacağı için kör olması gerektiğini savunarak kitabına Kör Saatçi adını veriyor.

  Kaynak:Yeni Akit Gazetesi

  Hakkında admin

  İlginizi Çekebilir

  TÜRKÜLERLE VE ŞİİRLERLE YILDIZ DAĞI ESERİ ÜZERİNE KISA BİR DEĞERLENDİRME

  Share Tweet Hasan Akar Yıldız Dağı ile ilk yayını Ankara Milli Kütüphane’de Süreli Yayınlar Bölümünde …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yıldız Beldesi * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.