Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/yildizbe/public_html/wp-config.php on line 4
Türkiye bölgenin sağlık merkezi olacak – Yıldız Beldesi
Son Dakika

Türkiye bölgenin sağlık merkezi olacak


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/yildizbe/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 783

Türkiye bölgenin sağlık merkezi olacak
  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına kesinlikle göz yummayacaklarını belirterek, Meclis açılır açılmaz hakimlere, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanları tutuklama yetkisi vereceklerini söyledi. Caydırıcılığı önemsediklerini vurgulayan Müezzinoğlu, bunun için gerekli olan her şeyin yapılacağını kaydetti. Türkiye’de sağlık alanında çok ciddi şekilde ilaç ve tıbbi cihaz tüketimi yapıldığını belirten Müezzinoğlu, bunların üretim ayağını güçlendirmeye çalıştıklarını ifade etti. Türkiye’nin önümüzdeki süreçte bölgesinde sağlık merkezi olabileceğinin altını çizen Müezzinoğlu, “Türkiye, sağlık turizminde alması gereken payın yüzde 20’sini alabiliyor. Bunu yüzde 70’lere taşımalıyız. Türkiye’nin sağlıkta bölgeye vermesi gereken hizmetler anlamında arzu edilen noktaya 4-5 yıl içinde ulaşacağına inanıyorum” dedi.
  HALK SAĞLIK HİZMETLERİNDEN MEMNUN
  Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelen Bakan Müezzinoğlu, sağlık politikaları ve bugüne kadar yapılanlar hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin sağlık alanında hayata geçirdiği uygulamaların dünyanın takdirini kazandığını aktaran Müezzinoğlu, bu başarıdaki istikrarın devam ettirileceğini dile getirdi. Her gün milyonlarca kişiye sağlık hizmeti sunulduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, sağlık hizmetlerine ilişkin memnuniyet oranının yüzde 75’in üstünde olduğunu kaydetti.
  SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
  ŞİDDET UYGULAYANA AF YOK
  Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını tepki ve üzüntü ile karşıladıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, şiddete kesinlikle göz yummayacaklarının altını çizdi. Şiddet uygulayana karşı her türlü yasal prosedürleri alacaklarını aktaran Müezzinoğlu, “İnşallah, Meclis açılır açılmaz Torba Kanun içerisinde, bu anlamda sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara, tutuklama yetkisini hakimlerimize vereceğiz” diye konuştu. Caydırıcılığı önemsediklerini vurgulayan Müezzinoğlu, bunun için gerekli olan her şeyin yapılacağını söyledi.
  AİLE HEKİMLERİ KORUYUCU ROL ÜSTLENECEK
  Aile Hekimliği konusunda önemli mesafeler alındığını belirten Müezzinoğlu, ancak şu anda arzu edilen sayıda aile hekimi bulunmadığını söyledi. Aile hekimlerinin bundan sonra yalnızca tedavi eden değil, ailenin ve muhatap olduğu kişilerin sağlıklı kalabilmeleri için daha çok koruyucu sağlık hizmetleri ve bilgilendirici olarak da görev üstleneceklerini ifade eden Müezzinoğlu, önümüzdeki süreçte bu konuyu değerlendireceklerini belirtti. Tedavi edici hizmetlerin çok iyi olmasıyla övünemeyeceklerini belirten Müezzinoğlu, “Çünkü, sağlıklı birey, sağlıklı aile, sağlıklı toplum ne kadar güçlüyse, sağlıktaki başarı da o kadar anlamlı ve değerli olur” dedi.
  TÜRKİYE BÖLGESEL SAĞLIK MERKEZİ OLACAK
  Türkiye’de sağlık alanında çok ciddi şekilde ilaç ve tıbbi cihaz tüketimi yapıldığını belirten Müezzinoğlu, “Artık, üretim ayağını güçlü hale getirmemiz lazım. İlaç üretiminde ve kan ürünlerinde, Türkiye artık bölgede söz sahibi olabilmeli. Bu sayede, hem kendi ihtiyacını karşılayabilmeli hem de yakın coğrafyasında pazar oluşturabilecek bir milyarlık nüfusa hitap edebilmeli” dedi.
  Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin bölgesinde sağlık merkezi olabileceğinin altını çizen Müezzinoğlu, “Türkiye, sağlık turizminde alması gereken payın yüzde 20’sini alabiliyor. Bunu yüzde 70’lere taşımalıyız. Türkiye’nin sağlıkta bölgeye vermesi gereken hizmetler anlamında arzu edilen noktaya 4-5 yıl içinde ulaşacağına inanıyorum. Bunun için bazı düzenlemeler yapıyoruz” dedi.
  YÜZEN GEMİ HASTANESİNİN PROJESİ TAMAM
  Yüzen gemi hastane ile ilgili projenin tamamlandığını belirten Müezzinoğlu, gelecek haftalarda ihalesinin de yapılacağını bildirdi. Yüzen Gemi Hastanesi’nin 2. Abdülhamit döneminde bir geminin kısa süreli olarak hastaneye dönüştürüldüğünü hatırlatan Müezzinoğlu, dünyada hastane projesiyle yapılacak olan geminin, Türkiye’ye ait olacağını kaydetti. Hastane gemi içinde ameliyathane, yoğun bakım hizmeti de verileceğini belirten Müezzinoğlu, hem yurtiçi hem yurtdışı sağlık hizmeti sunulacağını söyledi. Gemi hastane ile sahil illerinde rutin sağlık hizmeti verileceğini anlatan Müezzinoğlu, olağanüstü durumlarda ise uluslararası yardım ve desteklerde bulunulacağını bildirdi.
  AMBULANS FİLOSU GÜÇLENDİRİLİYOR
  Acil sağlık hizmetlerinde Türkiye’nin çok iyi bir noktaya geldiğini ifade eden Müezzinoğlu, bu yıl 750 ambulans ihalesinin yapılacağını belirtti. Ambulans filosuna önce 486 ambulansı hizmete soktuklarını söyleyen Müezzinoğlu, 750 ambulansla da filoyu güçlendireceklerini kaydetti. Çocuk İzleme Merkezleri hakkında da bilgi veren Müezzinoğlu, şu anda yurt genelinde 13 ilde 17 merkez bulunduğunu bildirdi. Söz konusu merkezlerin açık adreslerinin olmadığının altını çizen Müezzinoğlu, “Merkezlerin Ankara’da nerede olduğuna bakıldığında, herhangi bir yerde ‘Aile Sağlığı Merkezi’ tabelası görebilirsiniz, oysa burası Aile Sağlığı Merkezi değildir. Burası Çocuk İzleme Merkezi’dir. Hukuki ve adli sürecin, çocuklardaki yıpratıcılığını minimum düzeye indirebilmek için kurduk. Aile baskısını, çevresel etkileri ortadan kaldıran bir merkez” diye konuştu.

  Kaynak:Yeni Akit Gazetesi

  Hakkında admin

  İlginizi Çekebilir

  Gençlik Buluşması ve Hasbihal

  Share Tweet Yıldız Beldesi Cami Derneği öncülüğünde Sivas İl Müftüsü Remzi Pehlivan’ın katılımlarıyla düzenlenen “Gençlik …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yıldız Beldesi * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.