Son Dakika

Yıldız Tarihi ve Kültürü Kitaplaşıyor

Bugüne kadar kültür ve sanat alanı dâhil hiçbir yayının yapılmadığı memleketimiz tarihi, coğrafi zenginlikleriyle dolu kültürü kitaplaşıyor..

  Yıldız Beldemizle ilgili kitap çalışmaları için, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akar, Araştırmacı-Yazar Hasan Akar, Araştırmacı Mehmet Bozkurt ve Şair Mustafa Akkaya’dan oluşan kültür ekibi, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hasan Akar’ın koordinesiyle bir araya geldiler. 2021 yılı Ocak ayından itibaren yoğun bir çalışma içine girerek Yıldız Beldesi‘nin kültür varlıklarını muhteva eden dört eserden ikisini tamamlama aşamasına geldiler, çalışmaları devam eden diğer iki eser de 2022 yılında yayınlanacak.

  Sivas Yıldız Beldesi Söz Varlığı” Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akar’ın çalışmalarıyla; “Sivas Yıldız Beldesi Tarihi” Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı, Araştırmacı Yazar Hasan Akar’ın çalışmalarıyla; “Sivas Yıldız Beldesi Vakıfları” Araştırmacı -Yazar Hasan Akar ve Araştırmacı Mehmet Bozkurt’un çalışmalarıyla; “Sivas Yıldız, Yıldız Dağı Türküleri ve Şiirleri” Şair Mustafa Akkaya’nın çalışmalarıyla; kitaplaşarak memleketimize beldemize Yıldız’a kazandırılacak.

  Memleketlerine vefalı olmak için kültür-sanat alanında yola çıktıklarını kaydeden Hasan Akar, süreçle ilgili yaptığı açıklamada, “Zikrettiğimiz eserlerden “Yıldız Beldesi Tarihi” ile ilgili olarak;

  Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivi, Milli Kütüphane, Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi, Türk Dil Kurumu Kütüphanesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kütüphanesi, GOP Üniversitesi Kütüphanesi, Tokat Halis Cinlioğlu Kütüphanesi’nde bir yıla yakın zaman içerisinde yoğun mesai harcandı. İçeriğinde Yıldız Nahiyesi / Köyü olan Sivas ve Tokat’la ilgili temin edebildiğimiz yayınları-ansiklopedi, kitap, gazete, dergi, makale, fotoğraf vb.- büyük bir titizlikle gözden geçirme gayreti içinde olundu.

  Yüksek lisans ve doktora tezi olarak transkriptleri yapılabilen Sivas Ahkâm Defterleri, Sivas Şer’iyye Sicilleri, Tokat Şer’iyye Sicilleri, Sivas Temettuat Defterleri, Sivas Vilayet Salnameleri, Sivas Tahrir Defterleri, Hurufat Defterleri gözden geçirildi.

  Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi, Salih Orhan Özel Arşivi, Yıldız Belediyesi Arşivi ile Türk ve yabancı seyyahların eserleri imkânlar ölçüsünde tarandı.

  Yıllar önce gerçekleştirilen özel görüşmelere –akademisyen ve diğerleri- bu zaman zarfında yenileri eklendi ve çalışmalarımızı destekleyecek olan tarihi ören yerlerini belgelemek amacıyla Yıldız Beldesi’nde saha çalışmalarına başlanıldı.

  Diğer bir eser: ”Yıldız, Yıldız Dağı Türküleri ve Şiirleri “ ile ilgili olarak da: TRT Müzik Repertuarında yer alan Yıldız Dağı türküleri, günümüze ulaşan Yıldız ve Yıldız Dağı şiirleri – gerekli duyurular da yapılıp araştırılarak – derlenen beş Yıldız Dağı hikâyesiyle kayda alındı.

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Em. Öğretim Üyesi Dr. Doğan Kaya’nın ilgileri ve “Yurttan Sesler” in Kurucusu, büyük müzik adamı Muzaffer Sarısözen’in yeğeni, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi, Türk Halk Müziği Uzmanı Kemal Bilsel Sarısözen’in önsözü ile Şair Mustafa Akkaya tarafından titizlikle hazırlandı.

  Bu çalışmalardan: “Sivas Yıldız, Yıldız Dağı Türküleri ve Şiirleri” Eseri, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas’ta “Sivas Kongresi’nin 102. yılına Armağan “ olarak 4 Eylül 2021 ‘de;“Sivas Yıldız Beldesi Tarihi” Cumhuriyetimizin 98.Kuruluş yılına armağan olarak 29 Ekim 2021’de yayın hayatına girecektir.
  Çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülen diğer iki eser : “Sivas Yıldız Beldesi Söz Varlığı “ ve “Sivas Yıldız Beldesi Vakıfları “eserleri de 2022 yılı ikinci yarısında İnşallah gün yüzüne çıkacak.

  Hasan Akar bu çalışmalarımızla ilgili olarak desteklerini esirgemeyen kurum, kuruluş ve şahsiyetlere teşekkür etti.

  www.yildizbeldesi.com web sitesi olarak Yıldız’ın “Söz Varlığı, Yıldız’ın Tarihi, Yıldız’ın Vakıfları ve Yıldız Dağı Türküleri & Şiirleri” kitap çalışmaları için Prof. Dr. Ali Akar, Araştırmacı Yazar Hasan Akar, Şair Mustafa Akkaya ve Araştırmacı Mehmet Bozkurt’u canı gönülden tebrik ediyor, çalışmalarında kolaylık ve başarılar diliyoruz.

  Yıldızımıza Hayırlı uğurlu olsun.

  Hakkında admin

  İlginizi Çekebilir

  Yıldız Belediyesi Yeni Sosyal Tesisi ve Oteli Hizmete Başladı

  Share Tweet Yıldız Belediyesi belde girişinde atıl durumda bulunan öğretmen evini yenilenerek otel ve sosyal …

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yıldız Beldesi * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.